Historie a kultura

Kdybychom historii Země smrskli do 24 hodin, lidé by existovali jen 1 a čtvrt minuty

Lidé jsou na Zemi naprosto novými živočichy

Země je stará kolem 4,5 miliardy let a tento ohromný časový úsek si pro jednodušší představu představíme jen jako jediný den, který trvá od půlnoci do půlnoci. Historie života začíná už někdy ve 4 hodiny ráno, kdy se začaly vytvářet první jednobuněčné organismy. Teprve ve 13:00 na Zemi existují první eukaryotické buňky, tedy buňky s vnitřními orgány. Teprve v půl sedmé večer tyto buňky začaly vytvářet kolonie a vznikly první mnohobuněčné organismy.

V půl deváté večer vznikají první vodní rostliny a asi o 20 minut později se v oceánech vytváří i první ryby a trilobitové. Před 22 hodinou se rostliny objevují i na zemi a následují je pozemští savci. Před půl jedenáctou je Země pokrytá pralesy a objevují se první létající druhy hmyzu. Do konce dne zbývá jen hodina a Zemi ovládají plazi.

Díky vyhynutím se na vrcholek evolučního žebříčku dostávají dinosauři, kteří vydrží až do 23 hodin a 41 minut, kdy také vyhynou. Tímto začíná doba savců.

A kde jsou tedy lidé?

Zbývá jen několik minut do půlnoci a celou 1 minutu a 17 sekund před půlnocí se rozdělí druh opů od starých opic, což znamená také vznik lidí. Celá naše zdokumentovaná historie, o které se učíme ve školách, je z pohledu stáří Země jen pár sekund, jeden lidský život pak pouhý okamžik.

Ze 3,8 miliardy let, co je na Zemi život, jsme zde naprostými nováčky, kteří se tak sotva začali rozkoukávat. Je tak opravdu zázrak, jaké neskutečné objevy a poznatky máme jednak o Zemi, ale i o celém vesmíru. Máme se ale dál co učit, což bychom měli dělat s pokorou, aby nás nepotkalo také vyhynutí, jako spousty druhů před námi.

Zdroj
Huffington Post
Back to top button