Věda a technika

Největší známá černá díra má hmotnost 40 miliard Sluncí a je velká jako celá Sluneční soustava

Vědci objevili supermasivní černou díru – zatím tu největší, kterou známe

Černé díry jsou objekty s tak silnou gravitační silou, že při dostatečném přiblížení není možné uniknout ani světlu. Vzhledem k tomuto faktu vlastně černé díry nejsou vidět, takže jsou…černé. Původně byly předpovězeny Einsteinovou obecnou teorií relativity, ale vzhledem k jejich černé barvě a barvě vesmíru, která je také černá, byl problém vůbec nějakou černou díru ve vesmíru najít.

První černou díru jsme objevili až v roce 1971. Až v roce 2019 jsme poprvé dokázali černou díru vyfotit. Do té doby jsme museli jen předpovídat z gravitačních sil, že se někde černá díra nachází a jak je asi velká a hmotná. Tento snímek na nějaký čas doslova obletěl svět. Světlo kolem černého středu nepochází z černé díry, ale jde o okolní světlo, které je od černé díry dostatečně daleko, takže mohlo z vlivu gravitace uniknout a my tak mohli fotografii pořídit.

fotografie cerne diry

Tou největší objevenou černou dírou je ale úplně jiný kousek. Ten se nachází v supermasivní galaxii Holm 15A, která vznikla srážkou alespoň 8 menších galaxií. V této galaxii se nachází černá díra, která má velikost přibližně celé naší Sluneční soustavy, ale má hmotnost 40 miliard Sluncí. To jsou asi dvě třetiny všech hvězd v Mléčné dráze, tedy galaxii, ve které se naše Sluneční soustava nachází.

Zdroj
Astronomy.com
Back to top button