Věda a technikaPříroda

Podle vědců byla před 4 miliardami let na Marsu atmosféra bohatá na kyslík

Mohl na Marsu existovat život? Podle vědců ano, ale hodně dávno

Podle vědců z Oxfordské univerzity na Marsu před zhruba 4 miliardami let byla atmosféra, ve které mohl existovat život. Zkoumali totiž meteority z Marsu, které byly nalezeny na Zemi, a také kameny, které se na Marsu právě teď nacházejí a které analyzují rovery. Zajímavé je, že kameny na Marsu obsahují asi 5x více niklu, než meteority. To nejdříve vzbudilo pochyby, jestli na Zemi opravdu zkoumáme meteority z Marsu a jestli nejde náhodou o úplně jiné kameny, které se těm na Marsu jen podobají.

Při dalším zkoumání se ale potvrdilo, že meteority opravdu z Marsu pocházejí, ale jsou poměrně velmi mladé proti povrchovým kamenům, které jsou na Marsu. Naopak staré kameny na Marsu jsou rozdílné proto, že byly vystaveny atmosféře bohaté na kyslík.

Možná šlo o náhodu, ale spíše o převratný objev

Přestože existuje šance, že rovery zrovna narazily na velmi specifické kameny, je mnohem pravděpodobnější, že na Marsu opravdu byla atmosféra bohatá na kyslík. Povrch planety časem zoxidoval (tedy na sebe navázal kyslík), dostal se do spodnějších vrstev planety a během vulkanických erupcí se vrátil na povrch. Oproti tomu meteority, které zkoumáme na Zemi, pocházejí ze staršího Marsu a z vrstev planety, která oxidací ještě neprošla v takové míře.

Z toho všeho vyplývá, že na Marsu před zhruba 4 miliardami let existovala atmosféra, která byla vhodná pro život. A to velmi dlouho před tím, než jsme dostali kyslík do atmosféry na Zemi před zhruba 2,5 miliardami let.

Zdroj
Sci-News.com
Back to top button