Včely létají tak, že nad sebou vytváří miniaturní hurikány
Že včely nemohou létat? Fyzika to vysvětlit umí
Film Pan Včelka (v originále Bee Movie) začíná slovy: „Podle známých fyzikálních zákonů není možné, aby byla včela schopna létat. Její křídla jsou moc malá na to, aby zvedla baculaté tělíčko ze země. Ale včely samozřejmě přesto létají, protože včelám je fuk, co lidé považují za nemožné.„
Občas se s touto citací můžeme setkat ve smyslu, že věda opravdu neumí vysvětlit, jak včely vlastně létají. Není to tak úplně pravda. Je pravda, že včelí let se dlouho nedařilo objasnit, ale věda tehdy brala včelu v zásadě jako letadlo, které funguje podle jiných aerodynamických zákonů a v podstatě jde o velmi přesné vyrovnávání 4 sil: vztlakové, gravitační, třecí a tahové.
Letadla mají křídla tak široká, že i bez mávání dokážou vyvinout vztlakovou sílu, díky které je letadlo schopné létat. Včela má ale křidélka výrazně menší a ani při frekvenci 230 mávnutí za vteřinu by včela na první pohled neměla být letu schopná. Včela ovšem létá zcela jinak, než letadlo.
Při výzkumu v roce 2005 se ukázalo, že včely nemávají křídly nahoru a dolu, ale spíše dopředu a dozadu. Tento objev umožnil vysvětlit let včely, který se dal jinak považovat za nemožný. Úhel křídel pomáhá ve vzduchu vytvářet nad křídly miniaturní víry, tedy vlastně takové malé hurikány. V okách těchto vírů je nižší tlak vzduchu, který tak včelku tahá nahoru a tedy jí pomáhá létat.
Tady se pak můžete podívat ve zpomaleném záběru, jak včela mává křídly, což objasnilo fyzikální zákony, které jí k tomu pomáhají: