Příroda

Delfíni spolu umí komunikovat po telefonu

Tajný jazyk delfínů

Delfíni jsou savci, potřebují dýchat mimo vodu, sdružují se do skupin, jsou schopni se domluvit a společně plnit různé úkoly. Vlastně stejně jako lidé. Aby se ale mohli na něčem delfíni domluvit, tak spolu musí nějak komunikovat. To zvládají i novorozeňata, která umí pískat, klapat a produkovat řadu různých dalších zvuků. Delfíni si umí i odpovídat a dokonce používají neverbální formu komunikace jako hýbání ploutví nebo vyfukování bublin. Asi jako lidé, kteří při komunikaci hýbou rukama nebo mění výraz v obličeji.

Co je ale velmi zajímavé, tyto neverbální způsoby komunikace nejsou pro delfíny nezbytné. V oddělených akváriích na Havaji vyzkoušeli, jak budou delfíni komunikovat, když na sebe nevidí, tedy po telefonu. Delfíní máma a její dvouleté dítko spolu i na dálku klapali, pískali a tak podobně. Podle Dona Whita, který experiment vedl, bylo zřejmé, že delfíni dobře vědí, s kým právě mluví.

Jazyku delfínů se lidé snaží porozumět, ale prolomit tento „kód“ není úplně snadné a bude to ještě nějakou dobu trvat. Na řadu výrazů budeme navíc přicházet postupně. Delfíni pravděpodobně říkají často něco ve smyslu „hele, tamhle je super ryba“ nebo „pozor na žraloka,“ což v zajetí úplně neodposloucháme, protože tyto výrazy v akváriu není potřeba používat.

Zdroj
National Geographic
Back to top button