PřírodaKuriozity

Mládě plejtváka obrovského přibere během prvního roku života 90 kilogramů denně

Plejtvák obrovský přibere denně více, než váží dospělý člověk

Plejtvák obrovský je největší živočich nejenom naší doby, ale celé historie Země. Měří přes 30 metrů a váží kolem 190 tun. V dospělosti denně spořádá více planktonu, než váží slon, což v praxi znamená kolem 40 milionů miniaturních živočichů. Rozhodně to ale neznamená, že by v mládí držel dietu. Aby se z narozeného mláděte, které už při narození váží až 4 tuny a dosahuje až 8 metrů stal takový obr, tak musí jíst. A to hodně.

Každý den v prvním roce života přibere mládě plejtváka přes 90 kilogramů, tedy více než váhu průměrného člověka. To v přepočtu znamená, že přibere více než 4 kilogramy za hodinu. Mládě se až 9 měsíců živí jen mateřským mlékem, kterého vypije každý den 200 až 400 litrů. Po odstavení od mléka přechází mládě vážící kolem 23 tun také na potravu z planktonu, kterou se živí až do konce života.

No a co další zajímavosti o plejtvákovi? Jde nejen o největšího živočicha, ale také nejhlasitějšího. Umí vyprodukovat zvuk asi 190 decibelů, který se vodou nese až 1 600 kilometrů. Srdce plejtváka je velké asi jako osobní auto a jeho artériemi by se proplazil dospělý člověk nebo proplavalo dítě.

Zdroj
National Geographic
Back to top button