Příroda

Artérie plejtváka obrovského jsou tak široké, že by jimi proplavalo dítě

Plejtvák obrovský je největší živočich vůbec

Plejtvák obrovský není jenom největší zvíře na světě, ale dokonce největší živočich v historii planety Země. Dosahuje délky 30 metrů a váží i přes 170 tun. To je mimochodem váha 30 dospělých slonů. Není tedy až tak překvapivé, že srdce plejtváka je velké jako menší auto a masivními žilami by dokonce mohlo proplavat i lidské dítě. Toto srdce rozvádí 5 až 6 údery za minutu krev po celém těle.

No a co další zajímavosti týkající se velikosti plejtváků? Do tlamy by se vešlo klidně 100 lidí, takže je celkem překvapivé, že se takto obrovské zvíře živí mikroskopickým planktonem.

Jde také o nejhlasitější zvíře planety. Vydávají zvuky o intenzitě až 190 decibelů. Oproti tomu je lví řev o 114 decibelech v zásadě líbeznou téměř neslyšitelnou hudbou. Rozdíl mezi 114 a 190 decibely je opravdu masivní. Každé 3 decibely navíc oproti předchozí hodnotě totiž dvojnásobí výkon.

Jen pro představu, výbuch dělostřeleckého granátu odpovídá asi 132 decibelům. Nejhlasitější rockový koncert dosáhl v místech až 143 decibelů a většina opravdu hlasitých tour nakonec po stížnostech zvuk ztlumila, aby byl pro diváky jednak snesitelný, jednak bezpečný. Od 120 decibelů totiž zvuk začne fyzicky bolet. Stále je to jen nepatrný zlomek výkonu zvuku, který dovede vyprodukovat právě plejtvák obrovský.

Zdroj
Soft SchoolsRanker
Back to top button