Věda a technikaPříroda

Na Zemi dochází písek, který je základem každé stavby

Písek začíná být nedostatkové zboží

Písek potřebujeme k postavení snad každé budovy. Na světě vznikají nová a nová města, a ta stávající se neustále rozšiřují. Písek je základní složka betonu, ale vyrábí se z něj také sklo. Ročně lidstvo spotřebuje přes 40 miliard tun písku, a toto číslo se neustále navyšuje.

Navíc je problém i ten, že ne všechen písek se pro stavby hodí. Ideální by bylo těžit písek z pouští, ovšem tento druh vznikl větrnou erozí, takže jsou částečky moc kulaté a nedrží u sebe. Na stavby se hodí hlavně písek z pláží nebo řek, což působí obrovskou zátěž na přírodu. Písku je navíc omezené množství a každým rokem je ho méně a méně.

O písek se doslova bojují války, kdy je situace kritická hlavně v Indii. Místní gangy se snaží získat co největší vliv nad touto pro člověka nesmírně důležitou surovinou. Existují dokonce černé trhy s pískem, podobně jako u nás existují černé trhy například s drogami. Pokud by tedy někdo přišel na způsob, jak efektivně zpracovávat písek z pouští, rozhodně by ho nemělo minout uznání jednak za obrovské přispění stavařství, ale také záchranu nespočtu životů.

Zdroj
Pri.org
Back to top button