Věda a technika

Vědci chtějí na Marsu způsobit globální oteplování, aby byla planeta obyvatelná

Jednou bychom se mohli na Mars přestěhovat

Země nám zatím stačí, ale v daleké budoucnosti hrozí, že se lidstvo bude muset přesunout na jiné planety nebo měsíce. Nejpravděpodobnější kandidáti jsou náš Měsíc, poté měsíc Titan obíhající Saturn, ale také sousední planeta Mars, která se složením i podmínkami zatím Zemi blíží nejvíce. Aby ale byla tato planeta obyvatelná, bude potřeba takzvané teraformace, tedy záměrné přeměny podmínek na planetě, která se tak stane obyvatelnou.

Mars má nižší gravitaci, ale také jen asi 1 % Zemského atmosférického tlaku. Nehledě na zimu, ve které by člověk prakticky okamžitě zemřel. Aby se tlak atmosféry zvýšil, bude potřeba ovzduší „nahustit“ oxidem uhličitým (CO2), který se postará také o skleníkový efekt, který mimo jiné oteplí celou planetu tak, aby na ní mohla existovat voda v kapalném skupenství. V praxi bude potřeba opravdu zásadního globálního oteplování, aby byl Mars alespoň teoreticky obyvatelný.

Zatím to bohužel vypadá, že ani všechny zásoby CO2 na Marsu nebudou stačit a ze současného 1 % atmosférického tlaku Země by se mohl tlak navýšit jen asi na 7 %. Se současnými technologiemi zatím tedy nemáme šanci, takže je potřeba se starat o Zemi, abychom se pokud možno přesouvat nikdy nemuseli.

Zdroj
NASA
Back to top button