Příroda

Velbloudi mají 3 oční víčka, která je chrání před písečnými bouřemi

Kolik očních víček mají velbloudi?

Pravděpodobně znáte některé zvláštní adaptace velbloudů na život v tak drsném a nelítostném prostředí, jako je písečná poušť. A co jejich oči? Kolik má velbloud očních víček?

Všichni velbloudi mají 3 oční víčka. Třetí víčko, které se otevírá svisle, se nazývá mžurka. Tato průhledná bariéra chrání oko před prachem a pískem. Může také fungovat jako kontaktní čočka, která zlepšuje vidění. Tři víčka má mnoho zvířat, včetně koní, koček, psů, žraloků a mnoha druhů ptáků.

Všichni velbloudi mají tři oční víčka. Obvykle bychom řekli, že savci jsou si podobní, a tedy mají jen 2 oční víčka, protože to takto má člověk, ale není tomu tak.

Velbloudi mají dvě vodorovná víčka

Velbloudi mají dvě oční víčka (ve stejném uspořádání jako lidé, otevírají se vodorovně) s dlouhými řasami.

Velbloudi mají tato dlouhá plná víčka proto, aby se jim do očí nedostal prach a písek, což je užitečné v poušti.

Velbloudí svislé třetí víčko

Velbloudi mají také třetí víčko, které se táhne svisle přes oko za dvěma zbylými víčky.

Jejich třetí víčko se nazývá mžurka.

Velbloudi potřebují toto třetí víčko, aby si udrželi oči čisté, ale slouží také jako další ochranné opatření k prvním dvěma víčkům.

Velbloudi mohou mít toto speciální třetí víčko zavřené i při otevření vnějších víček.

Proč mají velbloudi tři víčka?

Tato schopnost je obzvláště užitečná, když se jejich prostředím prohání písečné bouře. Tato třetí průhledná víčka pak fungují jako ochranné brýle, takže jim žádné nečistoty nemohou ublížit nebo poškodit oči.

Jakmile nebezpečí pomine, velbloudi mohou třetí víčko stáhnout a použít ho jako takový stěrač, kterým navíc mohou vyplavit slzy a snadněji se zbavit nečistot, které se přeci jen do oka mohly dostat.

Zdroj
thenationalnews.com
Back to top button