PřírodaVěda a technika

Nejbližší žijící příbuzní Tyrannosaura rexe jsou slepice a pštrosi

Když si představíme dinosaura, obvykle si ho nespojíme se slepicí

Tyrannosaurus rex je mimo jiné i díky Jurskému parku dodnes nejznámějším a nejděsivějším dinosaurem. Pokud bychom hledali nějakého podobného živočicha, který žije i dnes, asi bychom zabrouzdali spíše do vod plazů a volili bychom zvířata jako jsou krokodýl, aligátor nebo třeba varan obrovský.

Ve věděckých kruzích ale dlouhá léta panovalo podezření na spojitost dinosaurů s ptáky díky podobnostem v anatomii. Při zkoumání buněk ptáků a dinosaurů přišlo vědci s důkazem, že tomu tak opravdu je.

Při zkoumání tyrannosauří kosti v roce 2003 získali vědci z kosti kolagen, tedy bílkovinu pojivových tkání. Ta se u různých živočichů liší, takže dávalo smysl srovnání s 21 dnes žijícími živočichy, jako jsou lidé, šimpanzi, myši, kuřata, pštrosi, aligátoři nebo lososi. Ukázalo se, že kolagen Tyrannosaura je nejvíce podobný právě tomu u kuřat a pštrosů.

Vzhledem k tomu, že slepice a pštrosi jsou poměrně vzdálení příbuzní, tak není úplně jasné, který pták by měl k Tyrannosaurovi opravdu nejblíže. Aby ale tento oříšek mohl být rozlousknut, bude potřeba více materiálu a buněk z Tyrannosaura, tedy ne pouhý kolagen.

Back to top button