PřírodaVěda a technika

Kdyby Země byla velká jako zrnko písku, Slunce by mělo velikost kulečníkové koule

Co kdybychom si zmenšili celou Sluneční soustavu?

Slunce je sice v rámci celého vesmíru celkem průměrně velká hvězda, ale oproti Zemi jde pořád o obra. Kdybychom velikost Země smrskli na velikost zrnka písku, bylo by Slunce velké asi jako kulečníková koule o průměru 5,5 cm, nebo jako menší pomeranč. Měsíc by byl v tomto znázornění prakticky neznatelný a kroužil by kolem našeho zrnka písku zhruba ve vzdálenosti 1,5 cm.

Oproti tomu Slunce, respektive kulečníková koule, by bylo od Země vzdáleno asi 6 metrů. V tomto modelu bychom i moc pěkně viděli rychlost světla. Přestože jde o nejrychlejší možnou rychlost, která je podle fyzikálních zákonů možná a jde o závratných 299,792,458 metrů za sekundu, v našem zmenšeném modelu by tato rychlost byla až bolestivě pomalá.

Od Slunce k Zemi trvá světlu přibližně 8 minut. V našem modelu by tedy trvalo 8 minut, než by světlo překonalo vzdálenost 6 metrů. To je přibližně rychlost Hlemýždě zahradního, který se pohybuje rychlostí 0,78 metru za minutu.

mlecna draha

A co další vesmírné objekty?

Slunce je celkem průměrná hvězda, tak jak by vypadaly jiné hvězdy, které jsou nadprůměrné. Jednou z největších nám známých hvězd je VY Canis Majoris. V tomto měřítku by tato hvězda měla průměr 39 metrů. Oproti tomu je naše slunce velikosti 5,5 centimetrů opravdu trpaslík.

Třeba takové Pluto, dříve považované za planetu, by bylo od Slunce vzdáleno 232 metrů, tedy asi vzdálenost 2 fotbalových hřišť. Celou naši sluneční soustavu bychom si tedy mohli představit velkou jako 4 za sebou položená fotbalová hřiště s kulečníkovou koulí uprostřed.

Nejbližší hvězda naší Sluneční soustavě, Proxima Centauri, by byla vzdálená necelých 1 600 kilometrů, tedy zhruba z Prahy do Athén vzdušnou čarou. Celá naše galaxie Mléčná dráha by i v tomto měřítku byla nepředstavitelně velká a průměr by měla 46,375,000 km.

Abychom si mohli alespoň představit, jak je vesmír obrovský, musíme měřítko ještě zmenšit. Pokud bychom celou Mléčnou dráhu smrskli na velikost zrnka písku, byl by celý viditelný vesmír velký 372 metrů. To je přibližně výška Empire State Building, kdy je naše galaxie jen malinkým zrníčkem písku uprostřed. Aby se světlo dostalo do nejbližší sousední galaxie, potřebovalo by k tomu 2,5 milionu let. V tomto měřítku je ovšem naše nejbližší galaxie vzdálena asi 1 cm.

Zdroj
HypertextbookMedium
Back to top button