Historie a kulturaKuriozity

Během norské máslové krize v roce 2011 vystoupala cena na 1250 Kč za kostku

Že u nás bylo máslo drahé? Během norské krize stálo více než 20x tolik

Koncem roku 2017 se pomalu neřešilo nic jiného, než na kolik je možné vyšroubovat cenu jedné 250gramové kostky másla. Cena 60 korun za kus mnohé šokovala a ke konci roku se kvůli vyšší poptávce „máslová krize“ pravidelně opakuje, i když už naštěstí ne tak intenzivně. Co se ale stalo v Norsku koncem roku 2011, to už opravdová krize byla.

Kvůli silným dešťům během léta klesla produkce mléka o zhruba 20 milionů litrů. Současně se zvedla poptávka o 20 % v říjnu a dalších 30 % v listopadu. Máslo je během vánočních svátků v Norsku tradiční součástí diety, takže nějakou tu kostku chtěl každý. Zásoby másla byly pryč pouhé minuty po doplnění, což vedlo k prudkému zvedání cen. V polovině prosince se dokonce jedna kostka másla o hmotnosti 250 gramů prodávala za v přepočtu 1250 korun.

Je pravda, že norské ceny jsou výrazně vyšší než ty u nás, ale toto už je extrém i na tuto severskou zemi. Studenti prodávali máslo po internetu a vybírali tak peníze na promoce, a dokonce byli i zatčeni lidé, kteří se snažili máslo propašovat přes hranice a výhodně prodat. Takto nedostatkové zboží to v té době bylo a doufejme, že se nikdy s takto extrémní krizí nesetkáme.

Zdroj
Wikipedia
Back to top button