Historie a kulturaKuriozity

Harry Potter v knize Kámen mudrců nevyčaruje jediné zaklínadlo

Harry Potter předvede obrovskou statečnost, ale kouzla žádná

Harry Potter se v první knize s podtitulem Kámen mudrců dozví, že je kouzelník, že patří do školy čas a kouzel v Bradavicích a že je slavný, protože ještě jako mimino přežil střet s Voldemortem, i smrtící kletbu, kterou na něj černokněžník vyslal. Tím zajistil (alespoň na čas) pád tohoto nejnebezpečnějšího čaroděje, který kdy žil. I když bezpečně víme, že Harry opravdu je kouzelník, vlastně je téměř celou knihu docela normální kluk, který si poradí i bez kouzel.

Neznamená to, že by neukázal magické schopnosti. Dokázal se přemisťovat, nechal zmizet sklo v zoo, nebo mu nepřirozeně rychle narostly vlasy, ale tato kouzla byla buď dílem náhody nebo je Harry nijak nezamýšlel. I když se to může zdát poměrně zvláštní, Harry prostě v první knize nevyčaruje pomocí hůlky a zaklínadla jediné kouzlo.

Ve skutečnosti v celém Kameni mudrců poznáme jen 4 zaklínadla: Wingardium Leviosa (vznášecí kouzlo), Petrificus Totalus (úplné spoutání), Alohomora (odemykací kouzlo) a Locomotor Mortis (svěrací kouzlo), která ale použije vždy někdo jiný než Harry. V knize vidíme v akci i jiná kouzla, ovšem už se k nim nedozvíme žádná zaklínadla. Kdo by to byl řekl, že kniha, která nastartovala svět magie, je vlastně na kouzla poměrně skoupá.

Back to top button