Historie a kulturaVěda a technika

NASA jednou přišla o kosmickou loď kvůli záměně metrického a imperiálního měřícího systému

I mistr tesař někdy přijde o raketu za miliardy

Splést si centimetry a palce vypadá jako školácká chyba, ale stala se v roce i v NASA. Ta k Marsu vyslala 11. prosince 1998 plavidlo se zařízením, které mělo obíhat Mars a zasílat nám informace o počasí. Po 10 měsících vesmírné cesty se NASA těšila na oslavy po úspěšné misi, ale navigační systémy posunuly kosmickou loď nebezpečně blízko atmosféře, do které nabourala s shořela. Co se vlastně stalo?

Při navigačních manévrech bylo potřeba, aby motory vyvinuly tahovou sílu, která by plavidlo dostala na oběžnou dráhu Marsu. Tato síla musí být přesně spočítaná, ovšem zatímco inženýři z Colorada, kteří plavidlo zkonstruovali, použili v softwaru systémů imperiální jednotky (tedy jednotky jako jsou palce, stopy, míle, nebo v tomto případě libry) zatímco NASA počítala s tím, že jsou tyto jednotky převedeny na standardizovaný metrický systém (tedy namísto liber by se používaly kilogramy).

Vzhledem k tomu, že při výpočtu tažné síly se v softwaru používaly libry, což je přibližně 0,45 kilogramu, tak plavidlo ve výsledku motory vyvinuly zcela špatnou tažnou sílu, což vedlo ke ztrátě plavidla za 120 milionů dolarů, tedy v dnešních penězích za více než 3 miliardy korun.

Zdroj
Simscale
Back to top button