Věda a technika

Datum spotřeby na balené vodě je hlavně kvůli plastovým lahvím, které začnou po čase uvolňovat chemikálie

PET lahve raději nepoužívejte dlouhodobě ani opakovaně

Na balené vodě vás možná někdy zarazilo, proč je na ní vlastně datum minimální trvanlivosti. Přeci jen správně skladovaná voda se opravdu nekazí, tak proč se na lahvích stejně toto datum nachází? Jedním z důvodů je ten, že až na výjimky, které se navíc týkají hlavně třeba čerstvého ovoce, zeleniny a hub, musí být na všech potravinách a nápojích alespoň nějaké datum minimální trvanlivosti uvedeno.

U vody ovšem toto datum na první pohled smysl moc nedává. Voda se sice nekazí, ale problém je hlavně v plastové lahvi, ze které se do vody začnou po čase uvolňovat chemikálie jako oxidy antimonu nebo acetaldehyd. Při jednorázovém vypití prošlé vody se vám prakticky jistě nic nestane, jen samotná voda bude prostě chutnat divně a ne zrovna svěže. Jestli ale narazíte na vodu, která je prošlá i několik let, asi stojí za to jí raději vylít a dát si jinou.

Dlouhodobější konzumace vody z prošlých plastových lahví ovšem může reálně zdravotní komplikace způsobit. Přestože PET lahve nejsou zrovna ekologické, tak se nedoporučuje jejich opakované použití. Z plastů se budou uvolňovat škodlivé látky, ale po otevření se v lahvích mohou množit bakterie, čemuž po prvním otevření prakticky nemáme šanci jakkoliv zabránit.

Zdroj
Live ScienceBezpečnost potravinHealthline
Back to top button