Historie a kultura

Eiffelova věž byla původně postavena jen dočasně

Je těžké si představit Paříž bez Eiffelovy věže.. Tato ikonická stavba, původně postavená u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, se stala jednou z nejznámějších památek na světě.

Stala se synonymem samotné Paříže a stále přitahuje do města turisty z celého světa. Eiffelova věž, postavená z tepaného železa a tvořená složitými mřížemi, byla po určitou dobu nejvyšší stavbou vytvořenou člověkem na celém světě, než ji definitivně překonala Chrysler Building v New Yorku (zdroj).

Většina lidí však možná neví, že Eiffelova věž nebyla postavena jako trvalá stavba (zdroj). Ve skutečnosti nejenže měla stát jen 20 let, ale zpočátku ji kritizovali tehdejší velcí umělci a architekti města, kteří se proti její stavbě vášnivě a veřejně stavěli. Proč však byla Eiffelova věž vůbec postavena a proč neměla být trvalá?

Proč byla Eiffelova věž vůbec postavena?

Eiffelova věž byla původně postavena jako vstup na Světovou výstavu v roce 1889, která sama o sobě měla být oslavou 100. výročí začátku Francouzské revoluce. Navrhli ji Gustave Eiffel, Maurice Koechlin a Emile Nouguier. Koechlin a Nouguier byli zaměstnanci Eiffelovy společnosti a připisují se jim zásluhy za vlastní návrh věže.

Věž byla navržena jako nejvyšší umělá stavba na světě, a tento titul si udržela něco málo přes 40 let. Protože však byla postavena především pro Světovou výstavu, měla věž stát maximálně 20 let. V roce 1909 mělo vlastnictví věže přejít z Eiffela na město Paříž a předpokládalo se, že v té době bude věž stržena. To se samozřejmě nestalo a Eiffelova věž se stala jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších staveb na světě.

Zdroj
CityWonders.comWikipedia
Back to top button