Historie a kulturaKuriozity

Pepsi mělo v roce 1989 díky obchodu se Sovětským svazem 6. největší armádu světa

Co byste vyměnili za své nejoblíbenější pití?

USA a Sovětský svaz se neměli zrovna v lásce, ale i tak nejde upřít, že se pokoušeli alespoň trochu o vzájemné poznávání kultur. V roce 1959 se v Moskvě uskutečnila exhibice, ve které USA představovala své národní poklady a ty nejlepší západní produkty. Zúčastnily se společnosti jako IBM, Disney, ale také Pepsi.

Tehdejší viceprezident USA Richard Nixon se dostal do ostřejší debaty na klasické téma kapitalismus vs. socialismus s tehdejším vůdcem Sovětského svazu Nikolou Chruščovem. Oba politici si našli cestu ke stánku s Pepsi, a samozřejmě každý dostal svůj kelímek s tímto kolovým pitím.

Pepsi mělo takový úspěch, že se Sovětský svaz se společností dohodl, že chce jejich slazený nápoj ve své zemi trvale. Protože ale sovětské peníze nebyly uplatnitelné po celém světě, tak Pepsi svaz vyměnil za jiné univerzální platidlo – vodku.

Tato dohoda fungovala řadu let až do roku 1989, kdy měla dohoda s Pepsi vypršet a začalo se pracovat na dohodě nové. Protože už prodej za vodku nestačil, tak se Sovětský svaz dohodl na výměně za armádní vybavení.  Přesněji řečeno šlo o 17 ponorek a 3 válečné lodě. Ano, Pepsi tam měli opravdu rádi. Tento arzenál znamenal, že Pepsi na velmi krátkou dobu ovládala 6. největší armádní arzenál na světě v hodnotě 3 miliard dolarů. Pepsi následně vše prodala Švédské společnosti, která lodě rozmontovala na šrot.

Zdroj
AtlasobscuraBusiness Insider
Back to top button