Příroda

20 tisíc včel 2 dny létalo za autem, ve kterém byla uvězněna jejich královna

Jak je pro včely důležitá královna?

Carol Howarth, pětašedesátiletá žena s Walesu, odjela z přírodní rezervace a zaparkovala své auto v centru města Haverfordwest v západním Walesu. Zatímco nakupovala, obklopilo její auto tisíce včel. Asi nepřekvapí, že tento pohled zaujal spoustu přihlížejících, kteří se ale raději přímo k autu nepřibližovali.

Auto viděl také Tom Moses z Národního parku Pembrokeshire Coast, který zavolal včelaře kteří bez použití pesticidů včely bezpečně (i když s pár bodnutími) naložili do krabice a odvezli. Vypadalo to, že příběh končí a Carol tak odvezla své auto domů a zaparkovala.

Druhý den ještě větší včelí roj

Včelí roj ale auto následoval a ráno se na něm nacházelo několik desítek tisíc včel. Carol tak musela volat včelaře podruhé. Ti včely nakládali skoro celý den a až v 6 hodin večer byla práce za doprovodu několika desítek dalších bodnutí dokončena.

Přestože včelí královnu v autě nenašli, je velmi pravděpodobné, že právě to byl důvod náletu na auto.  To nechali během úklidu včel na nějaký čas otevřené, takže s největší pravděpodobností královna vylétla a vrátila se s rojem domů. Tento roj se totiž pak už na auto nevrátil, protože neměl důvod. Včelí instinkt následovat královnu a zachránit jí z případného nebezpečí, je extrémně silný, takže pokud by v autě královna zůstala, roj by auto pravděpodobně následoval navždy.

Zdroj
Telegraph.co.uk
Back to top button