Příroda

Sloni komunikují neslyšitelnými zvuky, které se šíří na vzdálenost až 10 kilometrů

Sloní komunikace

Sloni používají ke komunikaci na velké vzdálenosti infrazvuky, tedy zvuky o frekvenci 1 až 20 Hertzů, které jsou pro člověka neslyšitelné. Tyto zvuky se mohou šířit až na vzdálenost 10 kilometrů a mohou sloužit ke sdělování široké škály informací, včetně upozornění na potenciální hrozby, žádostí o pomoc a signálů pro navázání sociálních vazeb.

Sloni vydávají infrazvukové zvuky pomocí různých vokalizací, včetně dunění, troubení a výkřiků. Tyto zvuky vznikají vibracemi sloních hlasivek a jsou zesilovány velkým svalnatým chobotem a hrtanem slona.

Slon nemá velké uši jen tak

Předpokládá se, že sloni jsou také schopni detekovat infrazvuky pomocí svých vysoce citlivých uší, které jsou schopny zachytit vibrace o frekvenci až 14 Hz. To jim umožňuje vzájemnou komunikaci, i když se nacházejí daleko od sebe a nemohou se vidět.

Infrazvuková komunikace je jen jedním z mnoha způsobů, jak spolu sloni komunikují pomocí vokalizace. Ke sdělování informací a vytváření sociálních vazeb používají také vizuální signály, jako jsou řeč těla a gesta.

Celkově mají sloni velmi složitý a propracovaný systém komunikace, který jim pomáhá orientovat se a přežít ve složitém sociálním prostředí, ale také překonávat nebezpečí volné přírody.

Zdroj
Science.comWikipedia
Back to top button