Věda a technika

Lidstvu se podařilo úspěšně vymýtit jen 2 infekční choroby

Ani stále dokonalejší medicína nedokáže zcel vymýtit infekční choroby

Přestože medicína a lékařské postupy jsou stále dokonalejší, délka života se prodlužuje a každým rokem se vynalezne nebo zdokonalí obrovské množství léků, stále se nám nedaří zcela vymýtit řadu nemocí.

Jediné 2 infekční choroby, které jsou dnes považovány za zcela vymýcené, jsou pravé neštovice, které se naposledy objevily v roce 1977, a pak mor skotu (rinderpest), který napadá skot, tury, jeleny nebo prasata, a který se naposledy objevil v roce 2001 a za vymýcený byl považován až v roce 2010.

A co třeba takový černý mor nebo další nechvalně známé nemoci?

Mor je hlavně v Evropě nechvalně známá choroba, která se se s vynálezem antibiotik také témě vyhladila. Dnes už jde o tak vzácnou nemoc, že ani přes existenci antibiotik nejsou vakcíny povinné, a nemoc navíc umíme velmi efektivně léčit. I když se tak černého moru dnes v zásadě nemusíme bát, stále nejde o zcela vymýcenou chorobu, která se i dnes objevuje hlavně v Asii.

Podobně na tom je řada dalších nemocí, které v minulosti mohly způsobovat obrovské problémy, ale dnes jsme je hlavně díky antibiotikům schopni velmi úspěšně léčit a otázka je hlavně ve včasné diagnoze a zabránění dalšímu šíření.

Právě proto je důležitá proočkovanost obyvatel, která ve vzniku epidemií velmi úspěšně chrání a díky které se dnes v zásadě nemusíme bát prakticky žádných vyloženě nebezpečných nemocí, které by se volně šířily. Podle Světové zdravotnické organizace může odpor některých lidí proti očkování za menší epidemii nemocí, které už jsme třeba v České republice skoro porazili. Jmenovitě jsou to spalničky, které se začaly znovu objevovat u neočkovaných dětí.

Zdroj
HistoryOfVaccinesCNNiRozhlas
Back to top button