Historie a kultura

ABBA v roce 2000 odmítla miliardu dolarů za nové turné

ABBA se navždy zapsala do našich pamětí

Skupinu ABBA tvořily 2 tehdejší páry Agnetha Fältskog a Björn Ulvaeus, a Benny Andersson and Anni-Frid Lyngstad. Po celém světě prodali 380 milionů alb a asi navždy si tak zajistili třetí mezi nejprodávanějšími kapelami, a to za prvními Beatles a druhými Queen. Překonali tak mimochodem třeba takové Rolling Stones.

V roce 1979, v dobách největší slávy, se ale Fältskog a Ulvaeus dali rozvést a nedlouho potom se koncem roku 1982 ABBA definitivně rozpadla. Přestože někteří členové pracovali třeba na broadwayském muzikálu Mamma Mia!, který byl i zfilmován, nebo na sólové hudební kariéře, skupina se nikdy nedala znovu dohromady.

A to ani v roce 2000, kdy členům bývalé ABBy britsko-americké konsorcium nabídlo 1 miliardu dolarů za turné čítající 100 koncertů. Na každého člena by tak připadlo neskutečných 250 milionů dolarů, tedy v dnešních penězích zhruba 6 miliard korun, tehdy to bylo ještě více.

A důvod toho, že jsme se nového tour nedočkali? Podle členů šlo sice o neskutečný balík peněz, ale prostě to nebylo pro ně. Žádná částka by prý nebyla dostatečně vysoká na to, aby změnili názor. Je to tak možná dobře. Skoro každá kapela se někdy dala znovu dohromady. Právě fakt, že ABBA nic takového neudělala, je dost možná důvod, proč je dodnes tak úspěšná a stále ročně prodá přes 3 miliony alb.

Zdroj
Business Insider
Back to top button