Věda a technika

Americké námořnictvo nainstalovalo do ponorek ovladače k Xboxu, kterými se ovládají periskopy

Namísto drahých složitostí jednoduchý a levný ovladač

Vyhazování peněz je asi společné pro všechny státy světa. Občas se ale stane, že i státní aparát vymyslí něco, čím peníze ušetřit. Přesně tohle se povedlo námořnictvu USA. Důstojníci armádních ponorek si stěžovali, že se periskopy v ponorkách ovládají velmi nešikovně obrovským a těžkým kniplem, který připomíná ten v helikoptérách. A světe div se, zpětná vazba byla vyslyšena a americké námořnictvo se rozhodlo pro poměrně výrazné vylepšení. Periskopy v ponorkách se začaly ovládat pomocí ovladačů k herní konzoli Xbox 360.

Díky tomu, že Xbox nebo jinou herní konzoli má řada lidí doma, tak se snížil čas na trénink z řádu hodin na pár minut. Cena ovladače periskopu navíc klesla ze zhruba milionu korun na pár stovek. Výhoda spočívá i v tom, že když se ovladač rozbije, stačí zajít do libovolného obchodu s elektrem nebo hrami, a koupit nový. Ovladače k Xboxu jsou dostupné po celém světě, takže ani ve vzdálených lokacích není problém případně ovladač vyměnit.

Tak snad se i naše armáda někdy také inspiruje a pokusí se vymyslet řešení, která jsou výhodná jak z hlediska ceny tak jednoduchosti použití.

Zdroj
The VergeCnet
Back to top button