LidéVěda a technika

Podle vědců trvá 66 dnů, než si vybudujeme nový zvyk

Zvyky se dlouho budují, ale také se jich složitě zbavuje

Každý den máme desítky zvyků, které děláme, aniž bychom o nich museli přemýšlet. Jde o čištění zubů, ranní čaj, ale třeba také cigaretu nebo pravidelné cvičení. Zatímco řada zvyků naše zdraví podporuje, jiné pro nás moc dobré nejsou. Asi každý jsme někdy zažili, že jsme pro své zdraví chtěli udělat něco přínosného a začali jíst zdravěji, více se hýbali, nebo třeba omezili počet sklenek alkoholu. Jenže prvotní nadšení opadlo, nový zvyk zmizel nebo starý zlozvyk zůstal.

Podle vědců je ale za plnými fitness centry na začátku roku, a prázdnými v polovině ledna, právě fakt, že lidé nedali novému zvyku dostatečně dlouho, aby si vše takříkajíc sedlo. V průměru totiž si totiž vybudujeme nový zvyk až po 66 dnech. Jde ovšem opravdu o průměr. Ve studiích se našly i případy, kdy si lidé nový zvyk vybudovali až po necelém roce.

Jestli si tedy třeba po pár týdnech říkáte, že se vám do nového návyku pořád moc nechce a nepřipadá vám jako samozřejmá součást dne, tak tomu dejte ještě nějaký ten čas. Bohužel je ono okno mezi nadšenou motivací a dlouhodobým návykem o něco delší, ale mnohdy jeho překousnutí opravdu stojí za to, jinak bychom se s novým návykem typicky ani neobtěžovali začínat.

Zdroj
SciencealertStudie o návycích
Back to top button