LidéVěda a technika

Prokrastinace může způsobovat problémy se spánkem

Odkládáte věci na později? Můžete si vypěstovat nespavost

Prokrastinace, tedy chronické odkládání povinností na později (nebo na nikdy), rozhodně nevede ke zlepšení psychického nebo fyzického zdraví. Je rozdíl mezi tím, kdy odpočíváme po splněné práci, a kdy se snažíme povinnostem vyhnout tak, že odpočíváme. Zatímco odpočinek a relaxace po práci je odměna, tak prokrastinace je ve výsledku za trest, kdy si stejně neodpočineme a jen se trápíme.

Podle výzkumů může prokrastinace vést také ke zhoršení kvality spánku i nespavosti. Přestože není zcela jasné, proč tomu tak je, tak je velmi pravděpodobné, že prokrastinátoři i v posteli přemítají nad tím, jaká práce je ještě čeká a kterou neudělali. To zvyšuje stres, přispívá k nespavosti i zhoršené kvalitě spánku, což znamená ještě více stresu, kdy jsme druhý den nevyspalí a do práce se nám o to více nechce.

Jak ale s prokrastinací bojovat? Je potřeba si dávat takové úkoly, které na první pohled nevypadají zase tak náročně. Namísto komplikovaného projektu si práci můžeme rozdělit na řadu částí, a plnit je jednu po druhé. Díky tomu, že se pustíme alespoň do nějaké práce, si vypěstujeme rituály, kdy si nastavíme, kdy a jak dlouho opravdu jsme schopni pracovat. Zbavit se prokrastinace nejde ze dne na den, ale rozhodně se to vyplatí.

Zdroj
LiveScience
Back to top button