Věda a technika

Při pádu výtahu nejspíše přežijete, když si lehnete na záda

Výtah prakticky určitě nespadne, ale co kdyby?

V prvé řadě je potřeba zdůraznit, že výtahy jsou extrémně bezpečné, pokud všichni cestující dodrží bezpečnostní opatření. Nejvíce úrazů se stává během konstrukce výtahů, ale také při údržbě. Méně běžné nehody se stávají při pádu do výtahové šachty, kdy se někdo pokouší dostat přes dveře. Pád výtahu je opravdu naprosto vzácná událost, kterou je spíše děsivé si představit hlavně kvůli katastrofickým filmům, než že by se opravdu děla.

Výtahy mají řadu bezpečnostních prvků, díky kterým je pád takřka nemožný. Lano je vyráběno tak, aby udrželo i několikanásobnou předepsanou váhu, ale i kdyby se náhodou utrhlo, tak modernější výtahy i tak bezpečně zabrzdí díky brzdám, které se aktivují, kdyby se kabina pohybovala moc rychle, tedy padala.

Jakou strategii při pádu zvolit?

Co kdyby se ale přeci jen pád výtahu stal a všechny bezpečnostní prvky selhaly? Sice bychom měli jen pár sekund času na rozhodnutí, ale i ty by nám mohly zachránit život.

Někteří tvrdí, že by bylo nejlepší před dopadem vyskočit. To by ovšem moc nefungovalo. Načasovat výskok je takřka nemožné, a i kdyby se to podařilo, stejně bychom zpomalili pád jen o pár kilometrů za hodinu. Limitovala by nás střecha výtahu, protože kdybychom vyskočili s větší silou, praštili bychom se o strop a způsobili si další zranění.

Další návrh je si stoupnout do podřepu a pohltit náraz nohama. Teoreticky by to fungovat mohlo, ovšem pravděpodobně bychom si zranili nohy i při nižších rychlostech, zatímco při vyšších by nám to moc nepomohlo. Při brzdění bychom si navíc stejně pravděpodobně zlomili páteř nebo další kosti, jak by se naše tělo zhroutilo pod nárazem.

Nejlepší by ovšem bylo si lehnout na podlahu na záda. Přestože to stále není ideální, protože bychom pohltili náraz celým tělem a způsobili si třeba otřes mozku, tak nám jde hlavně o přežití. Při pádu výtahu by toto byla velmi pravděpodobně nejlepší možná strategie, jak mít alespoň nějakou šanci na přežití.

Zdroj
Live Science
Back to top button