Věda a technikaHistorie a kultura

Černobylská jaderná elektrárna byla vypnuta až v roce 2000, tedy 14 let po nejhorší jaderné havárii v historii

Ani nejhorší jaderná katastrofa neznamenala úplné vypnutí Černobylu

Černobylská jaderná elektrárna se v roce 1986 stala místem, na kterém se po explozích a roztavením jaderného reaktoru stala nejhorší jaderní katastrofa historie. Okamžitě zahynulo několik desítek lidí, další tisíce až desetitisíce zemřely následkem radiace (a někteří pravděpodobně umírají i dnes), stovky tisíc lidí se muselo evakuovat. Radioaktivní oblak se rozšířil po celé severní polokouli a obecně si asi nejde úplně představit, o jakou tragédii na místě nehody šlo. Mohli bychom si myslet, že Černobyl byl v tuto chvíli okamžitě uzavřen, ale není to pravda.

V době havárie fungovaly v Černobylu 4 jaderné reaktory, kdy vybuchl ten s číslem 4. Reaktory 5 a 6 byly v té době ve výstavbě. S další stavbou se přestalo velmi rychle, ale reaktory 1, 2 a 3 dál vyráběly energii. Reaktor 2 byl uzavřen v roce 1991, když byl poškozen požárem. Reaktor 1 vyl vypnut v roce 1996, a konečně v roce 2000 také reaktor 3 a s ním celá Černobylská jaderná elektrárna.

Proč to trvalo tak dlouho?

Sovětský svaz na tom nebyl ekonomicky dobře, lidé se často potýkali s výpadky elektrického proudu a byl problém tento výpadek jádra nahradit jakýmkoliv jiným způsobem. Co se týče jaderné energie, tak je sice ekologická a velmi efektivní, když vše funguje, ale samotná stavba, ale také deaktivace a rozebrání elektrárny, stojí obrovské peníze, které si dřívější Sovětský svaz mohl těžko dovolit.

Dnes je Černobyl vypnut a v roce 2019 byla dokončena stavba krytu, který zabraňuje úniku zbytků radiace a chrání reaktor před povětrnostními vlivy.

Zdroj
Business Insider
Back to top button