Věda a technika

Myčka spotřebuje 7x méně vody, než mytí nádobí pod tekoucí vodou

Myčka je vynález, který šetří hlavně energie

Myčka na nádobí je pro mnoho z nás naprosto fantastický vynález, který šetří čas a zbavuje nás jedné z nejvíce nepříjemných domácích činností, kterou nemá rád snad nikdo na světě. Myčka ale neslouží jen pro naše pohodlí, ale hlavně jako vynález, který šetří energie, a hlavně pak vodu.

Myčka na umytí jedné várky nádobí spotřebuje zhruba 7x méně vody, než kdybychom stejné množství nádobí myli pod tekoucí vodou. Pokud navíc nemyjeme ručně velmi úsporně, což se projeví třeba jen trochu silnějším proudem vody, může myčka ušetřit mnohem více. I při naší nejvyšší snaze prakticky nemáme proti myčce šanci co se týče ušetření energií, ale mnohdy i v kvalitě umytí. Jedinou výhodu, kterou opravdu mytí v ruce má, je v šetrnosti vůči některým typům nádobí, které by se jinak v myčce poškodily.

To v praxi znamená několik věcí. Vzhledem k cenám myček se v zásadě prakticky každému tato investice během let vrátí v podobě ušetřené vody. Myčka je navíc velmi ekologický způsob, jak nádobí mýt. I myčka, která je téměř prázdná, stále umyje nádobí levněji, než kdybychom ho myli v ruce. Vodu tedy rozhodně nešetříme tím, že myčku nepoužíváme, ale naopak tak, že se snažíme všechno nádobí, které jde, umývat právě v tomto automatickém zázraku.

Zdroj
Cnet
Back to top button