LidéKuriozity

Vynálezci Rubikovy kostky trvalo měsíc, než svůj vlastní hlavolam vyřešil

Umíte složit Rubikovku?

Maďarský architekt Ernő Rubik v roce 1974 složil dohromady kousky dřeva polepené barevným papírem, a vytvořil tak nejznámější hlavolam vůbec – Rubikovu kostku (a dříve pojmenovanou magická kostka). Rubik začal otáčet stranami a fascinovalo ho, že i pár otočení velmi rychle a na první pohled zcela náhodně rozhází všechny barvy. Jakmile ale chtěl kostku složit do původní podoby, stál najednou Rubik před pořádnou výzvou. Nebyl si jistý, že na řešení přijde, ani že na něj přijde kdokoliv jiný. Což je u hlavolamu, který má jít do světa, celkem problém.

Nejdříve Rubika napadlo skládat náhodně, ale na úspěšné složení zcela náhodným otáčením by bylo potřeba několik lidských životů. Kosku 3x3x3 jde složit do více než 43 trilionů možností (tedy číslo 43 následované 18 nulami). Tudy tedy cesta nevedla, takže bylo potřeba přijít na nějaký systém. Trvalo celkem měsíc přemýšlení a otáčení, než Rubik poprvé dokázal svůj vlastní hlavolam složit, ale rozhodně se vyplatilo. Prodalo se více než 350 milionů této kostky, kterou má doma skoro každý.

Skládání Rubikovy kostky se také poměrně rychle stalo sportovním odvětvím. První rekord v roce 1982 pokořil metu 20 sekundy na složení, v roce 2018 padl čas dokonce 3,47 sekundy. Na tento rekord se můžete podívat ve videu:

Zdroj
QZ.comRecord Holders
Back to top button