Věda a technikaKuriozity

Až čtvrtinu elektřiny v domácnosti sežerou „vypnutá“ zařízení nebo přístroje v režimu spánku

Technologie jsou moderní, chytré, a stále zapnuté

Před pár lety když jsme něco vypnuli, tak to bylo vypnuté. Jak se ale technologie posouvají, tak se stále klade důraz na to, aby vše šlo zapnout rychleji, efektivněji, nebo aby to bylo stále připojené k internetu. To se týká jak televizí, notebooků, ale dnes třeba i kávovarů nebo matrací. To ale také znamená, že tyto přístroje nejsou nikdy skutečně vypnuty, pokud zůstávají zapojeny v elektrické síti.

A i velmi malá spotřeba se za čas nasčítá. Podle studie (viz zdroje pod článkem) dokonce až čtvrtina spotřeby domácnosti padne právě za přístroje, které jsou „vypnuté“, v režimu spánku, standby nebo jsou zapnuty, i když je vlastně nepotřebujeme. Televize sice po zmáčknutí čudlíku naběhne během pár sekund, ale také to znamená, že je vypnutá jenom tak napůl, aby její zapnutí trvalo co nejkratší dobu. Navíc si může udržovat třeba vnitřní hodiny nebo hlídá, jestli něco nemačkáme na dálkovém ovládání. To samé platí i třeba o herních konzolích, multimediálních centrech nebo set top boxech.

I přístroje jako myčky nebo toustovače na sobě mají různé kontrolky nebo displaye, které neustále ukazují čas nebo jiné údaje. Toto všechno žere proud na funkce, které mnohdy vůbec nepotřebujeme.

Jak na elektřině ušetřit?

Přístroje, u kterých to jde, bychom měli po použití vypojovat ze zásuvky. Rychlovarná konvice, toustovač nebo kávovar nemá obvykle smysl mít zapojené v síti neustále. Je možné, že spotřeba je (téměř) nulová, ale také neustálá. U podobných přístrojů se mohou velmi hodit třeba chytré zásuvky, které můžete na dálku vypnout a ušetřit peníze.

Bohužel u přístrojů jako jsou televize, konzole, multimediální centra, set top boxy a podobných není situace tak snadná. Po vypojení ze zásuvky mnohdy tyto přístroje přijdou o svá nastavení nebo třeba připojení k internetu, které je pro jejich fungování často důležité. Po znovuzapojení je mnohdy potřeba vždy ještě něco donastavit, což je otrava. Vypojovat tyto přístroje ze zásuvky se vyplatí v zásadě pouze ve chvíli, kdy jedeme pryč na několik dní. V tuto chvíli opravdu nemá smysl, aby vše zůstalo zapnuté. Během běžného dne ovšem tyto přístroje smysl ze zásuvky vytahovat.

Útěchou nám může být, že přístroje sice žerou něco málo i ve „vypnutém“ stavu, na druhou stranu při fungování v zapnutém stavu jsou energeticky mnohem efektivnější, než tomu bylo u starších přístrojů. Ve výsledku tak rozdíl na vyúčtování vlastně ani nezaznamenáme.

Zdroj
NY TimesStudie NRDC
Back to top button