LidéHistorie a kultura

Guinnessovu knihu rekordů založil ředitel pivovarů, aby existoval způsob, jak rozhodnout hospodské hádky

V době chytrých telefonů tuto brilantní myšlenku asi tolik nedoceníme

V listopadu 1951 se Sir Hugh Beaver, tehdejší ředitel, Guinness Breweries, účastnil honu na lovnou zvěř v Irsku. Po tom, co minul ránu a kulík zlatý mu uletěl, se Beaver účastnil hádky, jestli je nejrychlejší lovný pták kulik zlatý nebo tetřev červený (je to kulík). Toho večera si Beaver uvědomil, že neexistuje způsob, jak si tuto informaci ověřit.

Beaver neukončil svoji myšlenku u lovné zvěře, ale uvědomil si, že podobných hospodských hádek musí po celém světě probíhat spousta, ale bohužel prakticky vždy bez jasného vítěze, protože se informace téměř nikdy nedají ověřit.

Proto zaměstnanec u Guinnesse doporučil své přátele z univerzity, dvojčata Norrise a Rosse McWhirterovy, kteří vedli agenturu pro zjišťování faktů v Londýně. No a díky jejich sbírce faktů vznikla v roce 1954 první Guinnessova kniha rekordů, jejích první tisíc kusů byl rozdán. Už o rok později se další vydání stalo bestselerem, a děje se tak vlastně každý rok dodnes při vydání aktualizované verze se zbrusu novými nebo už překonanými rekordy.

Zdroj
Wikipedia
Back to top button