LidéHistorie a kultura

Matematik si po pozdním příchodu na hodinu opsal z tabule příklady neřešitelných rovnic. Myslel, že šlo o úkol, a rovnice za pár dní vyřešil

Kdo neví, že něco nejde, nejspíše přijde na způsob, jak to udělat

George Dantzig byl matematik a profesor operační analýzy a informatiky. Zářil ale i v době svých studií, i když to bylo spíše intelektem, než dochvilnosti. V roce 1939, tedy prvním roce svých doktorských studií, přišel Dantzig pozdě na hodinu matematické analýzy, během které vyučující Jerzy Neyman na tabuli napsal příklady dvou v té době neřešitelných rovnic. Dantzig jednoduše předpokládal, že se jedná o domácí úlohy, tak si rovnice zapsal a začal je řešit v nevědomosti toho, že by měly být neřešitelné.

O pár dní později správně vyřešené rovnice odevzdal s omluvou, že to tak trvalo, ale že úkol byl složitější, než obvykle. Za vyřešení slavných problémů statistiky se mu nedostalo jen uznání, ale ušlapal si i cestu k diplomu. Když o rok později přemýšlel o tématu své disertační práce, tak Neyman navrhl, že stačí jeho řešení svázat, a že je jako disertační práci bez problémů přijme.

Zdroj
Stanford University
Back to top button