PřírodaKuriozity

Tygři, lvi, kočky domácí ani jiné kočkovité šelmy necítí sladkou chuť

Sladkosti kočkám nic neříkají

Smysly jako chuť, zrak nebo čich můžeme testovat jednak tak, že prostě vyzkoušíme, jak jaké zvíře reaguje na jaký podnět, ale díky moderním technologiím a znalostem biologie se můžeme na to, jak jaké zvíře vidí, slyší nebo třeba cítí podívat pod mikroskopem. Díky tomu víme, že třeba pes vidí velmi dobře žluté a modré odstíny, ale špatně modré a zelené. Proto obvykle říkáme, že je pes vidí černobíle, jen to tedy není zrovna černá a bílá.

Stejně se můžeme podívat na chuťové receptory, které jsou hlavně na jazyku. Různé receptory vnímají různé chutě, jako sladkou, hořkou nebo třeba kyselou. Zajímavé je to, že kočkovité šelmy, od tygra, lva až po kočku domácí, zcela postrádají receptory sladké chuti. To znamená, že prostě necítí nic sladkého.

Je otázka, proč přesně to tak je, ale nejjednodušší a pravděpodobně správné vysvětlení je takové, že kočkovité šelmy jsou takzvaní hypermasožravci, tedy jsou zcela závislé na mase a vlastně kromě vody nepotřebují přijímat nic jiného. Sladká chuť tak pro kočkovité šelmy není důležitá, protože v přírodě vlastně ani nic sladkého nejedí.

Zdroj
BBCWikipedia
Back to top button