Věda a technikaLidé

Denně zpracuje lidský mozek asi 74 gigabajtů dat, tedy kapacitu 16 DVD

Pozor na přehršel informací – mozek by je nemusel stihnout zpracovat

V moderní době není problém se díky internetu dozvědět prakticky cokoliv a kdykoliv. V telefonu nebo počítači máme celé vědění lidstva, a díky vyhledávačům typu Google nebo Seznam si zadáním několika slov najdeme během pár vteřin libovolné informace. Náš mozek ale není naprosto bezedná studnice, protože musí také informace zpracovávat. A umí to opravdu dobře. Denně do sebe mozek „nasaje“ asi 74 gigabajtů dat, tedy asi 16 DVD.

Můžeme se ale setkat i s přetížením informacemi. To je stav, kdy se snažíme přijmout více informací, než kolik je mozek schopný zpracovat. To může také vést k takzvané únavě z rozhodování. To může vést až k paralýze, kdy se mozek není schopný se dále rozhodovat. Stejně jako svaly v těle i mozek potřebuje regeneraci, aby mohl dále zpracovávat informace. Základ je samozřejmě dostatek spánku, ale ti, kdo dělají za den spoustu rozhodnutí, se snaží zbavit těch nepodstatných.

Proto úspěšní manažeři, majitelé firem ale třeba i vědci nosí stále to samé. Albert Einstein nosil šedý oblek, Steve Jobs černý rolák a Mark Zuckerberg šedé tričko. Snaží se tak omezit rozhodování o oblékání na minimum, aby věnovali svoji mentální kapacitu na vynalézání nebo vedení společností.

Zdroj
CNN
Back to top button