Historie a kultura

Tenistům na Wimbledonu nesmí uklouznout sprosté slovo. A to ani v rodném jazyce

Za sprosté slovo na Wimbledonu pokuta až stovky tisíc

Tenisový turnaj na trávnících londýnského Wimbledonu se dodnes těší pozici nejprestižnějšího ze všech Grand Slamů a snem snad každého tenisty je si někdy na Wimbledonu zahrát, nebo ho dokonce vyhrát. Dodnes na turnaji platí přísná pravidla co se týče oděvů sportovců, ale také chování diváků.

Asi tak není velkým překvapením, že tenisté během zápasu nesmí nahlas nadávat, za což by jim hrozila pokuta v řádu tisíců liber (desítky až stovky tisíc korun). V angličtině je poměrně snadné toto porušení zachytit, ale pravidlo ve skutečnosti není omezeno jazykem, ve kterém případné sprosté slovo padne.

Rozhodčí by měli znát běžné nadávky ve spoustě jazycích

Protože se na turnaj sjedou tenisté z celého světa, kteří mluví desítkami jazyků, mohlo by se zdát, že neanglicky hovořící budou mít v tomto ohledu jistou výhodu, pokud tedy počítáme jako výhodu možnost porušování pravidel, přestože těch, které nemají na výsledek zápasu vliv.

Rozhodčí by ovšem měli znát minimálně typické nadávky v řadě jazycích, aby mohli hříšníky potrestat pokutou. Rozhodčích je navíc v zápase opravdu hodně, takže nemusí každý jeden znát všechno. Potrestat tenisty lze navíc i zpětně třeba díky kamerovým záznamům.

Nejlepší je tak pro tenisty raději mluvit slušně a případnou frustraci si vybít až mimo kurty v soukromí. Nadávat během zápasu by se jim mohlo jinak pěkně prodražit. Za celý turnaj se díky pokutám za sprostá slova během zápasů vybere i několik desítek tisíc liber, tedy v přepočtu i miliony korun.

Zdroj
Metro.co.uk
Back to top button