Kuriozity

V roce 2009 hlídala jednotka sniperů skupinu australských tučňáků před predátory

Snipeři chránili ohrožený druh před liškami

Skupina asi 120 ohrožených tučňáků na australském pobřeží ztratila v roce 2009 kvůli útokům lišek nebo psů o 9 svých členů. Tučňáci toho proti liškám a psům moc nezmůžou, takže se vláda rozhodla, že síly trochu vyrovná. Do boje proto povolala 2 snipery, kteří se měli v noci starat o ochranu tučňáků.

Aby tučňáci nepřišli zbytečně k úhoně, bylo hlavním cílem sniperů odstřelit útočící zvířata. Proto si do boje vzali brýle pro noční vidění nebo návnadu na lišky, se kterou by byl odstřel mnohem snazší.

Majitelé psů z toho samozřejmě velkou radost neměli, protože měli své mazlíčky vodit pouze na vodítku, aby se nestali terčem snipera. Každé volně běhající zvíře se proto mohlo snadno stát terčem cvičených střelců. Možná šlo o extrém, na druhou stranu každá ztráta ohroženého druhu znamená nevyčíslitelné škody.

O tom, jestli se škodnou podařilo odstranit, už zahraniční média nepíšou. V roce 2016 se ovšem znovu s plánem povolat snipery na ochranu tučňáků hovořilo, ale tentokrát na hlídání povoláni nebyli.

Zdroj
The GuardianABC
Back to top button