Historie a kulturaLidé

Japonské restaurace v New Yorku zavádějí zákaz spropitného

Spropitné se řeší všude na světě trochu jiné

U nás je zvyk dávat spropitné kolem 10 % z útraty, ale služby musí být na vysoké úrovni. V některých státech, nejznáměji v Japonsku, je dávání dýžka nejenom nezvyk, ale někdy je jakékoliv byť sebemenší zaokrouhlení ceny nahoru dokonce považováno za nezdvořilé chování. Naopak třeba v USA je dávání spropitného v podstatě nutnost a typicky jde dokonce o 15 až 20 % z útraty.

Co když se ale střetnou světy, kde je spropitné urážka, a kde je spropitné v zásadě povinné? Japonské restaurace v centru New Yorku, kde je dýžko pod 20 % typicky známka škudlilství nebo opravdu velmi špatného zacházení se zákazníkem, se prostě rozhodly, že svoji kulturu neopustí, a začaly zavádět zákaz dávání spropitného. Znamenalo to obecné zdražení, na druhou stranu jde pro zákazníka o konečnou cenu, kdy navíc ví, že je personál řádně ohodnocen z výplaty.

Spropitné je pro řadu lidí i restaurací tak trochu ožehavé téma. Obsluha restaurace má část příjmu založenou na nepravidelných částkách, na druhou stranu dostává od zákazníků okamžitou zpětnou vazbu a motivaci pro udržení vysoké kvality služeb. Je proto otázka, jestli by obecné navýšení cen, ale odstranění spropitného, nakonec fungovalo.

Zdroj
Japan TodayCestování po USA
Back to top button