Historie a kultura

Proč se filmovým a seriálovým upoutávkám říká trailery?

Filmové upoutávky a přívěsy? To moc nesouvisí, leda že…

Filmové nebo seriálové trailery známe asi každý. Mají nás nalákat na nový film v kině nebo novou epizodu seriálu, a je typicky o upoutávku v televizi, kině nebo na internetu. Proč se ale těmto upoutávkám vlastně říká trailery?

Jiný význam pro slovo „trailer“ je také přívěs, tedy vozidlo bez pohonu, které je taženo vozidlem s pohonem. Mohlo by se zdát, že tato definice s filmovými upoutávkami zrovna nesouvisí, ale to jen proto, že trailery známe ve dnešní podobě.

Kdy se trailery vysílali dříve

V době bez internetu i s velmi omezeným televizním programem byla vlastně jediná možnost vidět trailery přímo v kině. Dnes jsme zvyklí na to, že se všechny upoutávky, reklamy a cokoliv dalšího dávají před filmem. Takto to ale nebylo vždy.

Filmové upoutávky se v kině v minulosti vysílaly až po skončení filmu, tedy se vlastně jednalo jakýsi přívěs za hlavním programem večera, tedy takový „trailer“.

Proč se tento systém změnil, je pak celkem jasné. Po skončení filmu se většina diváků zvedla a na trailery už nečekala, takže je téměř nikdo neviděl. I když se ale tyto upoutávky přesunuly před film, a následně pak i do televize a samozřejmě na internet, název „trailer“ zůstal i když je dnes už vlastně malinko nesmyslný.

Zdroj
History Extra
Back to top button