LidéVěda a technika

S největší pravděpodobností zemřete v 11 hodin dopoledne

Máme čas smrti zakódovaný v genech?

Čím jste starší, tím spíše zemřete v den svých narozenin, než v jakýkoliv jiný den v roce. Častěji se umírá také krátce po výplatě.

Zatímco tyto důvody jsou zakotveny spíše v chování lidí, máme tu jeden zásadní faktor, který nám zvyšuje šanci na smrt kolem 11. hodiny dopoledne.

Mnoho tělesných procesů je řízeno přirozeným denním rytmem neboli tzv. cirkadiánním rytmem. V určitou denní dobu je člověk nejbdělejší, má nejvyšší krevní tlak a srdce je nejvýkonnější. Různé genetické mutace mohou tento rytmus ovlivňovat, což pak třeba znamená, že se někdo (nebo klidně i celé rodiny) může probouzet kolem 3 nebo 4 ráno, nebo nevydrží vzhůru po 8 večer.

Výzkum denního režimu přinesl zajímavá zjištění

Výzkum medicínského časopisu Annals of Neurology identifikoval variantu genu, která postihuje prakticky celou populaci a která je zodpovědná až za hodinový posun mezi tím, kdy chodíte spás a kdy vstáváte, tedy jestli jste spíše ranní ptáče nebo noční sova.

Tohoto výzkumu se účastnily osoby starší 65 let a ve zkratce se zjistilo, že lidé mohou mít genotyp A-A, G-G nebo A-G. Podle genotypu pak mohli vědci určit, jestli má člověk tendenci vstávat brzy (A-A), vstávat pozdě (G-G) nebo někdy mezi tím (A-G).

Když se ale k výzkumu po letech vrátili k výzkumu, ve kterém vzhledem ke věku účastníků již řada zemřela, tak zjistili, že lidé s genotypy A-A a A-G umírali kolem 11 dopoledne jako většina populace, a lidé s genotypem G-G kolem 6 odpoledne.

Proč zrovna 11 dopoledne?

Není přesně jasné, jak přesně tyto genotypy mohou za čas úmrtí, ale předpoklad je takový, že když naše vnitřní hodiny ovlivňují věci jako krevní tlak, hladinu hormonů nebo stimulují naši aktivitu i čas spánku, tak mohou ovlivňovat i to, kdy náš život skončí.

Vnitřní hodiny tedy mohou regulovat dobu, během níž nás s největší pravděpodobností postihne akutní zdravotní příhoda, jako je mrtvice nebo infarkt. A ukazuje se, že pro většinu populace je tento čas nastaven na 11 hodin dopoledne.

Výzkum sice nepřinesl informaci o datu naší smrti, ale pokud jste se dočetli až sem, pravděpodobně si budete dávat větší pozor na 11 hodinu dopoledne.

Zdroj
Harvard.eduThe AtlanticAnnals of Neurology
Back to top button