PřírodaKuriozity

Vombatí trus má tvar kostky a ani vědci pořádně neví proč

Ano, i trus může být někdy velmi zajímavý

Vombati jsou jediný druh na světě (alespoň o kterém víme), který za sebou nechává bobky ve tvaru kostiček a kvádříků, přestože zadní otvor má kruhový tvar. Vědci dodnes pořádně nevědí, jaký je přesný důvod tohoto nezvyklého tvaru trusu, ale mají několik teorií, které dávají smysl, ale nevíme, jestli jsou opravdu pravdivé.

Pohodlně můžeme vyloučit teorii, že vombati používají svůj trus jako cihly k tvorbě obydlí. To se prostě neděje. Zajímavý důvod může být ten, že vombati si trusem značkují území a krychlovité bobky se neodkutálí tak dobře, jako ty kulaté nebo válcovité. Tím mohou vombati lépe zacílit, kde trus zůstane. Tato teorie je smysluplná, na druhou stranu je celkem zvláštní, že by si zvíře rozhodlo o tom, jaký tvar bude mít jeho trus.

Po bližším zkoumání se zjistilo, že za hranatý tvar může nedostatek vody v trusu. Vombati v zoo, kde mají vody dost, trousí bobky kulatější, než ti v přírodě. Na druhou stranu i jiná zvířata mají trus mnohdy velmi suchý, ale i tak má vlastně o dost normálnější tvar, takže i tato teorie je spíše neúplná a tuto záhadu zcela nevysvětluje.

No a takto vombatí trus vypadá:

vombati trus
Foto: Facebook

Zdroj
BBC
Back to top button