Věda a technika

Kdybychom vyvrtali tunel skrz Zemi, trvalo by přes 38 minut, než bychom propadli na druhou stranu

Co trochu spekulací a fyziky?

Představme si situaci, kdy provrtáme tunel přímo na druhou stranu Země…a skočíme. Jak dlouho by trvalo, než bychom se vynořili na druhé straně? Velmi dlouho a uvažovalo o zhruba 42 minutách, ovšem tento výsledek předpokládal, že má Země stejnou hustotu v celém svém objemu. To není úplně pravda a různé vrstvy mají jinou hustotu. Po zpřesnění kalkulací se čas tohoto teoretického propadu Země zkrátil na 38 minut a 11 sekund.

Jak by takový propad Zemí vypadal? Abychom vůbec mohli propadnout na druhou stranu, bylo by potřeba zanedbat vzduchové tření. Kdybychom ale měli technologii, kterou bychom provrtali Zemi skrz naskrz, tak bychom byli schopni i vysát veškerý vzduch.

Po skoku dovnitř bychom díky gravitaci neustále zrychlovali a dosáhli maximální rychlosti asi 8 kilometrů za sekundu. Při dosažení středu Země by nás naopak gravitace začala zpomalovat, až bychom dosáhli druhé strany při nulové rychlosti. Museli bychom se okamžitě zachytit okraje tunelu, jinak bychom zase spadli dovnitř a znovu padali zpět dalších 12756 kilometrů. Na druhou stranu bychom si udělali cestu na druhou stranu Země a zpátky a stihli do jen lehce nad hodinku a čtvrt.

Zdroj
Livescience
Back to top button