Příroda

Hadi jsou imunní vůči vlastnímu jedu, ale ne vůči jedu jiných druhů

Co když se kobra kousne do jazyka?

Jedovatého hada bychom asi nikde (kromě bezpečné ZOO) potkat nechtěli, přestože na nás útočí jen velmi zřídka a úmrtí po kousnutí hadem jsou v naší zemi extrémně vzácná. Už ale není tak vzácné, že se potkají 2 jedovatí hadi a kousnou se navzájem. Pokud se hadi stejného druhu opravdu jen kousnou, tak to pravděpodobně bez další úhony přežijí, protože jsou imunní.

Přestože jsou žlázy obsahující jed uzavřené, tak do nich proudí krev. Malé množství jedu se tak průběžně dostává do krevního oběhu. Neustálé vystavení malému množství jedu také znamená, že se had stane vůči svému vlastnímu jedu v praxi zcela imunní. Třeba i lidé, kteří byli v minulosti kousnuti jedovatým hadem, ale přežili, jsou v budoucnu proti jedu odolnější.

Různí hadi ale mají různý jed, takže pokud by kousla třeba kobra jinou kobru, tak se kromě samotného zranění had s jedem vypořádá. Když by ale kobra kousla třeba zmiji, tak zmije pravděpodobně na jed pojde, protože nemá správně vycvičenou imunitu. Čím vzdálenější druh hada, tím spíše jed bude fungovat tak, jak má, tedy zabíjet nebo paralyzovat.

Není ovšem přesně zmapováno, který jed (ne)funguje na kterého hada. Pořádání mezidruhových hadích zápasů na život a na smrt není něco, co by si akademická obec mohla dovolit, takže toto zmapování holt není na pořadu dne.

Zdroj
Mentalfloss
Back to top button