LidéVěda a technika

Ročně během spánku nesníme 8 pavouků. Reálně je to 0 za celý život

Také jste už slyšeli tento mýtus?

Prakticky každý se setkal s mýtem, že každý člověk ve spánku ročně sní 8 pavouků. Někteří dokonce tvrdí, že si z úst ráno vyndali pavoučí nožičku. Naštěstí pro nás je to opravdu jen mýtus a za celý život sníme ve spánku prakticky jistě přesně 0 pavouků.

Že by nám pavouk dobrovolně vlezl během spánku do pusy jde přímo proti biologii lidské i pavoučí. Pavouci, kteří žijí v lidských obydlí, se téměř výlučně nacházejí v místech, kde ani nebydlíme, nebo se zdržují ve svých pavučinách, kde loví potravu v podobě menšího hmyzu. Do postele s člověkem jen tak nevlezou, protože tam není co lovit, pokud se tedy v posteli nenachází štěnice. To pak ale máme větší problém, než samotné pavouky.

Pavouci se navíc o lidi nijak nezajímají. Jsme pro ně tak velcí, že jsme spíše součástí krajiny, takže nás berou spíše jako kus skály. Když už nás nějak vnímají, tak spíše jako hrozbu. Spící člověk vydává různé zvuky, bije mu srdce a dýchá nebo chrápe, což vše produkuje vibrace, které pavouky odpuzují.

Člověk, který spí s otevřenou pusou, nejspíše chrápe

Aby mohl pavouk vlézt do lidské pusy, musel by tento člověk spát s otevřenými ústy, což nejčastěji znamená, že chrápe. I tento zvuk a navíc i pohybující se vzduch pavouky odpuzuje. Člověk by se také při ucítění pavouka na obličeji prakticky určitě probudil.

Experti na pavouky se tak shodují, že spolknutí pavouka během spánku je sice možné, ale šlo by o zcela náhodnou událost, která by se stala nejspíše během přespávání venku, než doma, kde je od pavouků klid a jsme před náhodným spolknutím tohoto osminožce zcela v bezpečí.

Zdroj
Scientific American
Back to top button