PřírodaHistorie a kultura

Nejstarší žijící želva na světě se vylíhla ještě před vynálezem žárovky

Seznamte se s Jonathanem, nejstarší žijící suchozemskou želvou

Jonathan je podle dochovaných záznamů nejstarší žijící suchozemská želva. Nevíme úplně přesně, kdy se narodil, ovšem na ostrov Svatá Helena, kam byl přivezen v roce 1882 s dalšími želvami, kdy mu bylo přibližně 50 let. Proto odhadujeme, že se Jonathan narodil přibližně v roce 1832 a je mu tedy (v první polovině 2020) přibližně 188 let, ale dost možná i více. Na úvodní fotce vidíme Jonathana nalevo v roce 1886.

Jonathan je tak starý, že v době svého vylíhnutí z vajíčka trvalo ještě 50 let, než se vynalezl automobil, ale třeba také žárovka, kterou si nechal v roce 1879 patentovat Thomas Alva Edison. Jonathan samozřejmě zažil obě Světové války, ale třeba i Americkou občanskou válku, tedy Sever proti Jihu (1861-65).

Jonathan je ale stále celkem mladík proti nejdéle žijícím živočichům z říše moří. Druh mořského mlže Arktika islandská žije přes 400 let. Jedna škeble se jménem Ming žila podle záznamů 507 let. Své jméno si vysloužila podle faktu, že byla naživu už za doby čínské dynastie Ming (1368-1644).

Zdroj
Wikipedia
Back to top button