LidéKuriozity

11 % lidí má u platební karty nastavený PIN 1234

Znáte to, komu není rady…

Dokola se může omílat, že by se měla volit bezpečná hesla, která nejde jen tak uhodnout nebo je snadno odvodit, ale i tak řada lidí volí ty stejné kombinace, které jsou sice snadné na zapamatování, ale také jsou velmi snadno prolomitelné a tedy v praxi téměř k ničemu. Zrovna PIN k platební kartě je heslo, které má jen 4 čísla a je velmi důležité, aby ho opravdu nikdo neznal, jinak je možné při ztrátě karty přijít o docela dost peněz.

Bohužel ale si stejně lidé často volí PIN, který lze snadno uhádnout. Dokonce téměř 11 % lidí má nastavený PIN 1234. Následují čísla jako 1111 (6 %), 0000 (1,9 %) a podobně triviální hesla.

Pokud by zloděj karty prostě jen zkusil 5 nejčastěji používaných PINů, dokázal by „prolomit“ 20 % všech karet a zaplatit s nimi v obchodech nebo vybrat značný obnos z bankomatu.

Jestli některý z velmi častých PINů používáte nebo máte nastavená velmi snadno odhadnutelná hesla, velmi doporučujeme si je změnit na nějaké bezpečnější. Dokud na tato hesla nikdo nepřijde, tak se vše může zdát v pořádku, ale jakmile tato hesla někdo prolomí, tak jsou to opravdu velké nepříjemnosti, které za to stoprocentně nestojí.

Zdroj
Živě.cz
Back to top button