LidéHistorie a kultura

Facebook v roce 2009 nezaměstnal zakladatele WhatsApp, aby po 5 letech appku koupil za 420 miliard

I Facebook dělá drahé chyby. Tahle ho vyšla na 19 miliard dolarů

Brian Acton v roce 2009 rozmrzele odcházel z pohovoru o zaměstnání u Facebooku, kam ho nepřijali. Celkem politicky ve svém Tweetu sdělil, že to byla skvělá příležitost spojit se s řadou skvělých lidí a že se těší na další životní příležitosti.

Rozhodně ale nemusí litovat, protože oněch životních příležitostí využil opravdu maximálně. Dal se dohromady a ukrajinským imigrantem Janem Koumem a společně vytvořili aplikaci WhatsApp, která slouží pro komunikaci zejména po chytrých telefonech, a to jak textovou, tak obrázkovou nebo video formou. Dnes jse přes WhatsApp u telefonovat. WhatsApp se do roku 2015 propracoval v nejpoužívanější aplikaci pro posílání zpráv a dnes (1. polovina roku 2020) jí pravidelně využívá přes 2 miliardy uživatelů. Jde také o hostoricky 3. nejstahovanější aplikaci na chytré telefony vůbec.

To ale malinko předbíháme. V roce 2014 totiž WhatsApp odkoupil nikdo jiný, než samotný Facebook, který dříve Actona nezaměstnal. Dohodnutá cena byla 19 miliard dolarů, kdy byla součástí nejen hotovost, ale i akcie Facebooku. Ty vystoupaly na hodnotě, takže nakonec si pánové přišli na 21,8 miliard dolarů, tedy necelých 500 miliard korun.

Je pravda, že kdyby Facebook Actona opravdu zaměstnal, pravděpodobně by WhatsApp v dnešní podobě nikdy nevznikl, na druhou stranu by pod svá křídla dostali velmi schopného člověka, který umí přicházet s novými nápady. Tady holt lidé při pohovoru udělali hodně drahou chybu.

Zdroj
Novinky.cz
Back to top button