Historie a kulturaVěda a technika

Východ a západ Berlína kvůli Berlínské zdi vypadají dodnes z vesmíru velmi rozdílně

Berlínská zeď byla symbolem studené války

Berlínská zeď fyzicky až do roku 1989 rozdělovala Berlín, Německo i celou Evropu na východ a západ. Byl to nejznámější symbol studené války. I přes veškerou snahu o sjednocení Berlína jsou ale stále vidět rozdíly, i když některé jsou nejvíce zřejmé z vesmíru. To se týká rozdílného světla pouličních lamp.

Astronaut Chris Hadfield, který se stal jakousi superstar díky videí, ve kterých přibližuje život na vesmírné stanici, vyfotil Berlín během noci z výšky asi 320 kilometrů nad zemí. Na jeho videa se můžete podívat níže, více jich pak najdete přímo na jeho kanále.

Na fotce je jasně vidět rozdíl mezi východní a západní částí, viz úvodní obrázek. Berlín byl rozdělený více než 40 let, takže byly v různých částech města použité i jiné technologie. Ve východní části Berlína se pro noční osvětlení používají sodíkové výbojky se spíše žlutou barvou, v západní části zase zářivky s barvou bílou.

Změní se to někdy? Vedení města se postupně zbavuje východních sodíkových výbojek, kterých je ale přes 43 000. Nejsou ale zrovna ekologické, takže jejich odstranění není jen otázka dalšího sjednocení, ale i šetření energií.

Zdroj
The Guardian
Back to top button