PřírodaLidé

Bez malíčku bychom ztratili 50 % síly úchopu v ruce

Na malíček se často zapomíná, ale bez něj se žije velmi těžko

Malíček bereme tak trochu jako takovou součást ruky, kterou nijak zvlášť nepoužíváme a kterou bereme spíše jako tak trochu navíc. Jakmile bychom ale o malíček přišli, poměrně rychle bychom zjistili, jak moc potřebný tento prst je. Obvykle malíček nepoužíváme když píšeme, jíme nebo držíme malé a lehké předměty, ale je opravdu důležitý, když jde o sílu v ruce a úchop.

Zatímco malíček a prsteníček slouží jako síla, prostředníček, ukazováček a palec dodávají mimo jiné potřebnou zručnost. Během studie na University of Western Ontario v roce 2010 zkoumali, jak se mění síla úchopu u lidí, kteří ztratí malíček nebo malíček a prsteníček. Zatímco u ztráty malíčku šlo přibližně u 50% ztrátu síly úchopu, při ztrátě obou prstů šlo dokonce o snížení síly úchopu o 67 %.

Výzkum byl proveden jen na 50 lidech, takže nejde o zcela nezvratné důkazy, ale v tomto případě by šlo hlavně o přesná procenta ztráty síly. Ztráta malíčku na dominantní ruce může člověku přinést značné problémy, takže si svého malíčku važte. Bez něj by byl život mnohem obtížnější.

Zdroj
Vinepair
Back to top button