Příroda

Kočky mají tak výkonné ledviny, že mohou pít mořskou vodu

Kočky mají oproti lidem obrovskou výhodu

Kočky jsou pro mnohé záhadná zvířata, která sice bereme za mazlíčky, ale domestikované jsou jen napůl. Stále jde svým způsobem o divoké šelmy. Pro přežití v přírodě jsou skvěle vybaveny nejen svými reflexy, flexibilitou i hbitostí, ale také vnitřními orgány. Třeba takové ledviny mají kočky tak efektivní, že kočky mohou pít slanou mořskou vodu. Ledviny jsou schopny se soli zbavit a kočka tak zůstane hydratována. Samozřejmě to není dlouhodobé řešení a mořskou vodu by kočky neměly pít, ale je dobré vědět, že se takto neotráví.

Oproti tomu lidé tento luxus nemají. Mořská voda je pro naše ledviny až moc slaná, a aby se byly přebytečné soli zbavily, tak potřebují více vody, než kolik při napití se mořské vody dostanou. Proto pokud se napijeme mořské vodu, tak jsme ještě více dehydrovaní.

Sice se při napití neotrávíme, ale rozhodně nám to nepomůže a je potřeba se poté napít sladké vody, abychom tu slanou vykompenzovali. Pokud bychom neměli sladkou vodu k dispozici a třeba uvízli na volném moři, rozhodně bychom neměli slanou vodu pít, a to ani v malém množství. Jen nám to totiž uškodí.

Zdroj
CatTime.com
Back to top button