Historie a kulturaVěda a technika

První věc prodaná po internetu byl v roce 1971 pytlík s marihuanou

Studenti už na začátku 70. let věděli, jak obejít zákon

V 70. letech nebyl internet rozhodně běžnou součástí domácností, jako je tomu teď. I tak ale šlo o zcela převratnou technologii. Ještě před Amazonem, eBayem nebo českou Alzou dokázali studenti přes tuto síť prodávat a nakupovat. Jako první prodej čehokoliv po internetu se uvádí pytlík a neupřesněným množstvím marihuany.

Tento obchod proběhl v roce 1971 mezi studenty Stanfordovi univerzity, kteří využívali síť v univerzitní laboratoři pro vývoj umělé inteligence, a studenty z Massachusettského technologického institutu (MIT). Dokázali se přes školní sítě potichu domluvit na prodeji a nákupu marihuany.

Přestože nejde o zrovna nejtvrdší drogu, je vidět, že s příchodem jakýchkoliv nových technologických pokroků si uživatelé drog najdou způsob, jak zákon obejít nebo se mu prostě vyhnout. Internet se postupem času stal jednou z hlavních distribučních sítí pro nákup i prodej, přestože tedy na síti Darknet, která funguje hlavně jako černý trh pro prodej všeho nelegálního a dostat se na něj vyžaduje technické znalosti.

Zdroj
The GuardianWikipedia
Back to top button